Partnerzy Dietetyka

reklamówki foliowe z nadrukiem emgraf
przeprowadzki
taśma samoprzylepna z nadrukiem protape

Błonnik - Sprzymierzeniec w walce z nadwagą

Każdy, kto walczy bezskutecznie z nadwagą, powinien spytać swojego dietetyka o suplementację błonnikiem pokarmowym albo o jego naturalne źródła. Błonnik jest to bowiem dla bardzo wielu ludzi niezastąpiona pomoc w kontrolowaniu wagi, a jego właściwości prozdrowotne są wprost nieocenione.

Błonnik jeszcze do niedawna był uważany za zbędny składnik pożywienia, a wręcz za szkodliwy balast. Dopiero najnowsze badania wykazały, jak pozytywny jest jego wpływ na metabolizm, przyswajanie innych składników odżywczych czy wreszcie na nasze samopoczucie i komfort życia. Błonnik jest to ogólne określenie na substancje występujące w roślinach, niepodlegające ani pełnemu, ani częściowemu trawieniu. Najwięcej zawierają go ściany komórkowe roślin. Błonnikiem jest więc celuloza, hemiceluloza, ligniny, gumy, śluzy i pektyny. Spożywanie przynajmniej 20 gramów błonnika dziennie zdecydowanie poprawi perystaltykę jelit.

Oczywiście przyjmowanie błonnika w sposób naturalny jest najzdrowsze. Warto więc tak zmienić swój jadłospis, aby zawierał jak najwięcej roślin strączkowych, otrębów, suszonych owoców, kaszy czy brązowego ryżu. Dobrym krokiem będzie również zastąpienie białego pieczywa pieczywem pełnoziarnistym, które zawiera aż 6 gramów błonnika w 100 gramach produktu.

Błonnik wpływa również na wchłanianie cholesterolu i trójglicerydów, które w zbyt dużej ilości stają się przyczyną wielu poważnych schorzeń, między innymi miażdżycy i nadciśnienia tętniczego. Jego zadanie polega na przechwyceniu kwasów żółciowych i usunięciu ich z organizmu – a bez nich cholesterol nie może zostać wchłonięty przez organizm.

Naukowcy podkreślają także zbawienny wpływ błonnika na regulację poziomu glukozy we krwi poprzez spowolnienie przemiany węglowodanów. Przyczynia się on również do usuwania szkodliwych substancji z organizmu. Podczas wędrówki przez układ trawienny błonnik wychwytuje i ułatwia wydalenie toksyn oraz metali ciężkich. Jednak efektem spożywania prawidłowego poziomu błonnika widocznym już po niedługim czasie jest uregulowanie częstotliwości wypróżnień. Ma to niebagatelne znaczenie przy leczeniu uciążliwych zaparć

Co mówią klienci naszej poradni dietetycznej?

“Wpółpraca z Dietetyk Kraków okazała się strzałem w dziesiatkę! Dzięki zastosowanej w poradni diecie odchudzającej udało mi się zrzucić zbędne kilogramy! Dziękuję bardzo. ”
Anna Dymkowska, Nauczyciel
“Jestem młodą mamą i jak doskonale wiadomo bo zdarza się to często miałam nadwagę. Dietetyk Kraków dobrał dla mnie odpowiednia dietę i zadbał żeby mój syn w trakcie karmienia nadal dostawał wszelkie niezbędne mikroelementy. ”
Mariola Adrzejczyk, Pracownik biurowy
“Dietetyk Kraków dobrał dietę dla mojego dorastającego syna. Miał on sporą nadwagę i żadne próby podejmowane przeze mnie nie dawały żadnych efektów. Po wizycie w poradni dietetycznej dostaliśmy jadłospis i syn został odpowiedni przebadany. Dzięki zastosowanej diecie syn skutecznie się odchudził. ”
Sylwia Szybka, Pracownik działu HR w dużej firmie

Porady Dietetyka

Walka z nadwagą Niedoceniasz wagi błonnika? Czas to zmienić! Koniecznie!
Jessieny frykas dla każdego Orzechy, pyszne i zdrowe. Mają dużo kalorii? Nie przejmuj się tym!
Siemie lniane - dlaczego warto Kolejny niedoceniony produkt. Tylko właściwie dlaczego?